Ejhle, déšť! Jezdci ORLEN Janík Motorsport bojovali na Ecce Homo s tratí i nevyzpytatelným počasím

Počasí na tradičních závodech do vrchu Ecce Homo tento víkend připravilo jezdcům velmi dramatické podmínky. Nad Šternberkem se honila mračna a občasný hustý déšť dělal z výběru pneumatik doslova ruletu. I tak si piloti týmu ORLEN Janík Motorsport vezou domů cenné poháry. Václav Janík obsadil v absolutním hodnocení domácího šampionátu druhé místo. David Dědek, který byl jako jediný přihlášený i do Evropy, si ve dvoulitrových „plackách“ vyjel v ME zlato a v rámci MČR mu na vítězného Zdeňka Chudobu chybělo pouhých 27 tisícin sekundy. Jiří Svoboda si v téže kategorii českého šampionátu připsal body za čtvrté místo.

Protože závody mistrovství Evropy mají jiný harmonogram, než podniky čistě domácí, jely se v sobotu jen tréninky. Ale už v nich bylo jasné, že prim bude hrát počasí. Na osychající trati zvolil tým ORLEN Janík Motorsport jistotu a jeho piloti nasadili mokré gumy.

Stejné podmínky panovaly i v neděli, což výrazně komplikovalo nastavení vozů. Navíc se hromadily nehody, takže se závody protáhly až do podvečerních hodin. Nějaký čas se na trati Ecce Homo nejelo i kvůli brutální průtrži mračen, při níž by bylo závodění na přírodní trati doslova o život.

O tom, jak komplikované to ve Šternberku tentokrát bylo, svědčí fakt, že až v první ostré nedělní jízdě měly vozy v barvách ORLEN Janík Motorsport nasazené suché gumy. A byla to skvělá volba, stejně jako v druhé jízdě.

Václav Janík si „užil“ velmi náročný víkend, protože musel průběžně přeskakovat z pozice šéfa týmu do role závodníka a už během Ecce Homo přemýšlel nad blížícím se odjezdem týmu na další okruhové závody na Slovakia Ring. Přesto byl v českém šampionátu pokořen jen „Evropanem“ Petrem Trnkou a Norma M 20 FC ho spolehlivě dovezla ke druhé příčce.

„Do poslední chvíle jsme nevěděli, jaké pneumatiky nasadíme. S druhými místy v obou rozjížďkách i celkově jsem spokojený. Děkuji celému týmu, který mi připravil auto. Velký dík patří i našim sponzorům. O víkendu jsme si užili báječnou atmosféru. Všude kolem trati bylo hodně fanoušků a hodně jich přišlo i do depa,“ popsal Václav Janík své pocity ze závodů ve Šternberku.

David Dědek skončil v Evropě paradoxně lépe než na výsledkové listině MČR. Ale k pokoření Zdeňka Chudoby, který se do ME nepřihlásil, mu chybělo jen pár desetin.

„Porážka se Zdeňkem Chudobou mě samozřejmě mrzí. Ty dvě desetiny se v druhé jízdě určitě daly najít. Ale soupeř byl prostě rychlejší. Nezbývá nic jiného, než mu pogratulovat a soustředit se na další závody,“ prohlásil David Dědek, kterého v této sezoně čekají další vedle tuzemských i další evropské závody do vrchu.

Jiří Svoboda nepatří právě mezi milovníky mokrého asfaltu, přesto podal velmi spolehlivý výkon. Čtvrté místo v českých dvoulitrech na doslova domácí trati považuje za solidní výsledek.

„Jako Šternberák jsem si závod samozřejmě užil. Jenže takhle proměnlivé počasí na Ecce Homo jako divák ani jako jezdec nepamatuju. Takové dramatické změny tu nikdy nebyly. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jaké gumy nasadit. Před startem druhé závodní jízdy se dokonce přezouvalo na suché. Pak to vypadalo na další změnu, ale zůstal jsem na suchých,“ popsal Jiří Svoboda, který do depa týmu ORLEN Janík Motorsport přijížděl na skútru. Tak blízko to totiž na slavný kopec má.