Nutrenďáci bojovali na domácím Ecce Homo


S blížícím se červnem sledují každoročně členové Nutrend Racing při cestě k pracovním povinnostem do týmovému sídla, šternberské lesy nad areálem závodních dílen Janík Motorsport, kde se line slavné Ecce Homo. Jaké bude to letošní soupeření s časomírou, jak bude vypadat letošní vrchol sezóny na domácím kopci? Ožehavé otázky nalezly své odpovědi právě o uplynulém víkendu, kdy se Nutrend Racing pokusil o pokoření soupeřů i domácího legendárního kopce – Ecce Homo Šternberk!
Čtveřice závodních speciálů, čtvero závodních jezdců a silně motivovaný tým Nutrend Racing toužil navázat na skvělý loňský závod, kdy se stejně jako letos posadili do závodních sedaček jezdci Karel Hubáček, Petr Lisa, Václav Janík a Jiří Svoboda. I jejich technika byla identická – Karel Hubáček vyrazil s tradičním BMW M3 GTR, Václava Janíka a Jiřího Svobodu čekaly souboje v třílitrových skupinách s Normou M20FC Turbo a Lolou B02 F3000. Petr Lisa si po loňské premiéře opět vybral k souboji s 7800 metrů dlouhým adrenalinovým kopcem okruhovou Normu M20FC s dvoulitrovým motorem Honda. Chybět nesměl na české kopcové legendě ani David Dědek s Alfou Romeo skupiny A.


Jedinečnou možnost setkat se v domácím prostředí s fanoušky a příznivci Nutrend Racing využil i letos tým ke své prezentaci i svých partnerů. Hostesky, celá řada fanouškovských materiálů a další atrakce dokreslovaly atmosféru velkého závodu, který každoročně přiláká na šternberský kopec Ecce Homo desetitisíce závodních nadšenců: „Letos je to opět velký svátek motorsportu. Snažili jsme se připravit prezentaci našeho týmu, tak abychom potěšili všechny fanoušky, kteří nás přijdou pozdravit do závodního depa. Pro ty, kteří nás sledují na trati, jsme se zase snažili nachystat tím nejlepším způsobem závodní stroje a tradičně představíme čtveřici závodních speciálů. Loni jsem si druhým absolutním místem na Ecce Homo nasadil hodně vysokou laťku, kterou bude velmi obtížné překonat. Ale když jsme to dokázali loni, proč ne letos. Hodně napoví tréninky, konkurence je velmi nabitá a tradičně bude rozhodovat každý detail. Od nedělního pódia, přece jen každého z jezdců dělí více než 15000 metrů závodní jízdy…“ popisoval svůj pohled na závodní víkend na domácí trati Václav Janík.


Sobotní program si naplno užila jen dvojice Janík - Hubáček, kterým se podařilo absolvovat kompletní náplň dvou tréninkových jízd. Václav Janík se ve výsledkové listině držel mezi nejrychlejšími a celkovým 6. místem jen těsně zaostával za pódiovým umístěním. BMW pilotované Karlem Hubáčkem hledalo po dlouhé jezdcově pauze svoji rychlost mezi svodidly šternberského kopce s respektem, nicméně dvakrát úspěšně zvládlo protnout cílový vrchol Ecce Homo. To se naopak nepodařilo druhé polovině jezdecké sestavy Nutrend Racing. Monopost F3000 ani dvoulitrová Norma nedovolili svým rychlosti chtivým pilotům start do druhé tréninkové jízdy, kvůli potížím s technikou. Mechanici sice usilovně pracovali na odstranění těchto nepříjemností, ale časová náročnost a rychlý spád tréninkového programu nedovolili včas 100 % doladit kondici strojů Petra Lisi a Jiřího Svobody, jež tak museli svoje druhé sobotní vystoupení oželet. Těžiště celého závodního víkendu, ale bylo umístěno v nedělních závodních jízdách…
V závodě nechyběl ani jeden z jezdců Nutrend Racing. Technika byla připravena, závady odstraněny a motivace byla tou nejlepší pohonnou sílou pro úspěch v nabité konkurenci závodních soupeřů. Právě přemíra motivace byla možnou příčinou neúspěchu Jiřího Svobody, kterému se na startu nepodařilo ideálně sladit rozjížděcí mechanismus pro jeho Lolu F3000 a náhlé zhasnutí motoru za startovní čarou znamenalo dle regulí závodu odstoupení. Karlu Hubáčkovi se starty do závodních jízd podařily výrazně lépe, už v první jízdě překonal svůj nejlepší výkon z předchozího roku, a i tento výsledek mu zajistil konečnou třetí příčku v rámci hodnocení MČR ve skupině E1. Nesmíme zapomenout na želízko v ohni, jenž měl Nutrend Racing i v rámci kategorie 1. David Dědek reprezentuje Nutrenďáky v kompletním šampionátu mistrovství Evropy a na Ecce Homo se mu dařilo skvěle, což ztvrdil konečným druhým místem ve skupině A. Potvrdil tak perfektní výkony z úvodu sezóny a nyní mu v průběžném hodnocení kontinentálního šampionátu patří pátá příčka.


Ve skupině sportovních prototypů si skvěle zazávodili oba protagonisté v barvách Nutrend Racing. Ve dvoulitrové třídě se rozhořel velký souboj o třetí příčku v rámci mistrovství České republiky. Jaroslav Surowka, Zdeněk Chudoba a Petr Lisa měli mezi sebou v první jízdě menší rozestupy než 3 desetiny sekundy a o bronzovém umístění se tak rozhodovalo až v závěrečné jízdě. Petr Lisa předvedl svůj progres v průběhu své druhé závodní jízdy, kdy se mu daří pokořit své osobní maximum a oproti loňsku si ho zlepšuje téměř o 9 sekund! Tento výborný čas ho rázem vyšvihl na konečné třetí místo mezi dvoulitry v rámci hodnocení českého šampionátu. Václav Janík své soupeře hledal především v absolutním pořadí závodu a samozřejmě mezi evropskou elitou v rámci skupiny E2-SC. Že se pojede v rámci 39. ročníku mistrovství Evropy Ecce Homo na hranici rizika bylo patrné již z tréninkových časů. Plné nasazení si již vyžadovala první závodní jízda a úspěch v ní ležel na úrovni časů 2:49 – 2:50. Tuto metu se Vaškovi podařilo loni pokořit, ale v úvodu závodního dne letošního ročníku Ecce Homo musel vzít za vděk časem 2:51,79: „Velmi znečištěná trať ubrala z časů všech z nejrychlejší skupiny. Mě se navíc v průběhu jízdy ztrácel výkon v nízkých otáčkách motoru a tím jsem měl pomalé především výjezdy z vracáků. Kolem třetího absolutního místa je to hodně vyrovnané, uvidíme jak se podaří zajet v závěrečné jízdě,“ hodnotil svoji průběžnou šestou příčku Janík. Napínavý závěr na sebe nechal sice čekat po dlouhých pauzách, kvůli potížím některých ze soupeřů, ale pro fanoušky motorsportu stálo za to počkat si. Jednotliví jezdci v druhé závodní jízdě začali zajíždět rychlejší časy než v úvodu dne a svoji šanci mělo před sebou i startovní číslo 16 – Václav Janík. Jeho Norma M20FC se v průběhu druhé jízdy výrazně zakousla do povrchu Ecce Homa, ale v horní části nad Lipinským obloukem opět došlo k poklesu výkonu pohonné jednotky, a tak musel být šternberský jezdec v cíli za vděk „jen“ čtyř desetinovému zrychlení. Soupeřům se dařilo zvýšit náskok, a to znamenalo konečnou sedmou absolutní příčku a třetí v celkovém hodnocení mistrovství Evropy ve skupině E2-SC. „Bohužel to nebyl z pohledu naší techniky ideální víkend. Tak jak se nám dařilo loni, kdy vše bylo ohledně techniky 100 %, letos nás potkaly nějaké potíže. Jsem rád, že i přes to se potvrdila naše konkurenceschopnost mezi evropskou elitou. Letos se závodilo opět za vysokého tempa, což potvrdily zajeté rekordy. Za dvojicí nedostižných Italů se rozhořel velký souboj o zbylá pódiová umístění a udělali jsme pro dobytí tohoto postu maximum. Bohužel technika byla proti, ale i tak se nám podařilo urvat alespoň částečný úspěch v rámci skupiny sportovních prototypů,“ hodnotil evropský bronz z domácího podniku Václav Janík.

Závodní svátek Ecce Homo 2019 je minulostí. Jezdci pozdravili své příznivce při závěrečném svozu, ochutnali sladkou chuť šampaňského určeného pro nejrychlejší a motory závodních vozů vychladly. Ecce Homo 2020 se ale blíží a za rok se opět na vás budeme těšit. Nyní zase hurá do Evropy, kde Nutrend Racing čeká další závod ve Slovinsku v rámci evropského poháru FIA…

Naši partneři

Mediální partneři