David Dědek - předsezónní rozhovor 2020

Davide, v loňské sezóně jsi se svoji Alfou Romeo objel celé ME v závodech automobilů do vrchu, jaké se ti povedly výsledky a jak jsi prožil celou sezónu?

Ano, plán pro sezonu 2019 byl stejný jako pro sezónu předchozí, která se díky velké havárii v Portugalsku tak úplně nepovedla. S Alfou Romeo 147 ve skupině A-2000 to byla třetí a poslední sezóna a první sezóna spolupráce s Janík Motorsport. Cílem bylo zúčastnit se všech dvanácti závodů seriálu FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP a v CAT. 1 se umístit do osmého místa. Start sezóny nebyl příliš optimistický, hned na začátku jsem měl technické problémy, v prvním závodě MČR na AMD odešla převodovka. Byly pouze dva dny na opravu, tak jsem na první závod do francouzského St Jean Du Gard neodcestoval a opravovalo se.

Prvním závodem seriálu byl tedy rakouský Rechberg, kde už vše fungovalo na jedničku. Odvážel jsem si čtvrté místo a potřebné body do celkového pořadí a konečně trochu optimismu do dalších závodů. Ve skupině A byla velká konkurence a bylo jasné, že postavit se v letošní sezóně na bednu nebude jednoduché. Dalším závodem FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP byla portugalská Falpera a s týdenním odstupem španělské Al Fito . Víkend před odjezdem mě ještě čekal závod MČR v Náměšti nad Oslavou. Mělo to být pouze finální doladění techniky a akce pro pozvané partnery a fanoušky. Počasí se zrovna nevydařilo a o problémy a havárie nebyla nouze. Co čert nechtěl, měl jsem havárku také, betony na zastávce držely pevně. Už to vypadalo, že do Portugalska neodjedu. Odjezd byl za dva dny a díky obětavým mechanikům a nepřetržité dvoudenní práci v dílně bylo na úterní odjezd vše připraveno.
Bylo mi přáno a závodem v Náměšti mě jakékoliv další problémy ať s technikou, nebo haváriemi opustili . Z Portugalska jsem po havárce v sezoně 2018 cítil respekt , ale trať je to krásná a velice jsem se na ni těšil. Vyšlo krásné slunečné počasí, vše dopadlo dobře a z Falpery jsem si s radostí odvážel 3. místo a byl jsem i velice spokojený . Na další víkend jsme se přesunuli asi 700 kilometrů na sever do španělského Al Fito. Falpera a Al Fito mají snad nejrozdílnější charakter. Ultrarychlá široká Falpera a soutěžácká erzeta v Al Fito. Španělsko bylo pro mě nové a aby toho nebylo málo, tak nás v horách čekala celý víkend spousta vody. Sice jsem se celý víkend trápil s pneumatikami, které jsem zvolil, ale nakonec z toho bylo opět krásné třetí místo. Pátým dílem seriálu bylo domácí ECCE HOMO, kde jsme se na závodech konečně sešli jako celý tým. Na domácí trati jsem chtěl zajet co nejlépe a zadařilo se. I přes problémy s řazením jsem to dotáhl celkově na druhé místo. Další novou tratí v seriálu byl pro mě německý Glasbach, proměnlivé počasí, trať mi seděla, auto perfektně fungovalo a z Německa jsem si odvážel další třetí místo. Po první polovině šampionátu jsem figuroval celkově v kategorii 1 na krásném čtvrtém místě a ve skupině A na místě druhém, což bylo pro mě velké a příjemné překvapení. Sezóna se přehoupla do druhé poloviny. Další závod byl výzvou jak pro mě, tak pro mou Alfu Romeo. V sezoně 2019 bylo italské Trento Bondone nejdelším a nejtěžším závodem. Přes sedmnáct kilometrů dlouhá trať s průměrným převýšením k devíti procentům přináší obavy a respekt ve všech směrech. Cílem bylo závod dokončit a pokud možno s co nelepším výsledkem. Při premiéře a v náročné konkurenci domácích jezdců jsme já i Alfa obstáli perfektně. Celkově čtvrté místo byl pro mě perfektní výsledek. Dalšími po sobě těsně jdoucími závody byly Dobšinský kopec a polská Limanowa. Pro mě již známé tratě a velká výhoda jak z pohledu znalosti trati, tak nastavení vozu. Na obou závodech to byla bedna, podařilo se mi vybojovat vždy třetí místo. Nejrychlejší trať ve švýcarském St. Ursane pro mě také nebyla nová a věděl jsem co očekávat. Rychlé tratě tohoto typu mám rád a řekl bych, že se podařilo vymáčknout maximum z jezdce i vozu. Byl jsem spokojený jak s časem, tak s výsledkem. Další třetí místo a body do celkového pořadí byly doma. Předposlední závod ve Slovinsku jsem z pracovních důvodů na poslední chvíli neabsolvoval. Posledním závodem byl chorvatský Buzet. Krásná náročná technická trať, na kterou jsem se pečlivě připravil jak z pohledu vozu, tak znalosti trati. Trať sice nebyla pro mě nová, ale byl to poslední závod. Bodově jsem mohl celkově v kategorii 1 skončit na čtvrtém až šestém místě. V trénincích se jevilo vše perfektní a však v první závodní jízdě jsem díky jezdecké chybě a hodinám ztratil šanci na dobrý výsledek. Závod jsem dokončil , ale v druhé závodní jízdě se již jedenáct sekund smáznout nedalo. Nejhorší výsledek v celé sezoně a celkové šesté místo v kategorii 1 a třetí místo ve skupině A . Byl jsem z toho smutný, ale v kontextu lze sezónu 2019 hodnotit jako vydařenou.
Třešničkou na dortu bylo vyhlášení seriálu FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP v italském Trentu, kde jsem si převzal cenu za šesté místo v kategorii 1. Sezóna byla velice náročná a dlouhá. Osmdesát dní na cestách a závodech není jednoduché skloubit s podnikáním a firemními povinnostmi. Jsem jeden z mála jezdců, který absolvoval kompletní seriál bez mechaniků pouze s podporou mojí manželky Šárky, která mi na většině závodů zajišťovala tolik potřebné zázemí a starala se také o komunikaci s fanoušky na sociálních sítích.

Proč jsi se rozhodl pro spolupráci s naším týmem?

K tomuto rozhodnutí mě postupem času dovedlo více věcí. O spolupráci jsme se s Vaškem začali bavit a uvažovat již v roce 2018. Začal jsem uvažovat co dál, Alfa Romeo je sice pro mě srdcová záležitost, ale vždy mě lákaly prototypy. V plechových autech jsem strávil cca patnáct let a na přesednutí do prototypu už prostě moc času není. Můžu o sobě říci, že jsem technicky zdatný, ale s prototypy jsem žádné zkušenosti neměl. Hledal jsem tým se zkušenostmi, profesionálním přístupem a technickým zázemím a lidsky příjemným prostředím. Všechna tato kritéria Janík Motorsport splňoval. Po několika jednáních jsme se dohodli na spolupráci pro sezónu 2019. Mým cílem bylo absolvovat ještě sezónu se svým vozem Alfa Romeo 147 ve skupině. A, také spolupráce s týmem Janík Motorsport, tak také reprezentovat Českou republiku pod ACC a pokusit se zajet co nejlepší výsledky a umístit se dobře i v celkovém pořadí.
Další důvod spolupráce bylo započít přípravu pro sezónu 2020 a v rámci týmových testování na okruzích najezdit maximum kilometrů a zvyknout si na řízení diametrálně odlišného vozu. Testovat jsem začal již na podzim 2018 v Brně a musím říci, že přepnout mozek na režim placka nebylo jednoduché. I přesto jsem neměl důvod pochybovat a nepokračovat v testování a přípravě v roce 2019. O další pokračování spolupráce mě utvrdilo i perfektní profesionální fungování týmu a férové přátelské prostředí .
Testování v sezoně 2019 nebylo jednoduché, ale bylo velkým přínosem. Přesedlat z cestovního vozu do prototypu a zpět není jednoduché. Výborná byla možnost přípravy na týmovém simulátoru před jarním testováním v italské Monze. Z jednoho z nejrychlejších okruhů v seriálu F1 jsem měl respekt. Zkušenost se simulátorem jsem žádnou neměl, trvalo mi dlouho než jsem si zvykl, ale musím konstatovat, že je to výborná příprava. Díky těmto možnostem jsem přijel na pro mě neznámý okruh, ale pocit jsem takový v žádném případě neměl a byl jsem schopen zajet už druhý den testování perfektní časy, které překvapily nejen mě. Přípravy a testy pokračovaly dále s úspěchem celou sezónu a dnes jsem schopen říci, že nemám důvod o další spolupráci pochybovat.
Posledním důvodem bylo ušetřit čas na práci, řízení firmy a nějaký volný čas s rodinou nejen na závodech. Závodní techniku jsem měl vždy vlastní a spolu s mechaniky jsem si vše připravoval sám. Jak před závody, tak na závodech. Technická stránka závodění mě vždy bavila stejně jako závodění, ale dnes jsem v situaci, kdy jsem si musel vybrat jen jedno a to je závodění.

Můžeš už nastínit, jak bude probíhat Tvá sezóna 2020 v týmu Nutrend Racing?

Spolupráce pokračuje a sezóna 2020 je naplánována. Z toho co jsem již řekl, vyplývá to, že přesedám do vozu Norma M20FC a kategorie E2-SC-2000. Primárním zájmem je absolvovat spolu s týmem jarní předsezónní testování a být připraven na účast v téměř kompletním seriálu FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP. V mém případě to bude sezóna seznamování se s prototypem na kopcích a hledání svých možností i limitů vozu. Samozřejmě budu závodit a bojovat za tým a co nejlepší výsledek.

Je v motorsportu ještě něco, co bys rád vyzkoušel?

Motorsport je velmi rozmanitý , zkusil jsem si motokáry, závody na okruzích, něco málo v blátě i s motorkou na okruzích, ale kopce mě učarovaly. Lákalo mě to na ně od dětských let. Stejně tak mě vždy bavily a fascinovaly vytrvalostní závody na okruzích. Amatérských závodů Le Brno , Le Most, atd. jsem se dlouhou dobu účastnil se svým týmem. Na tomto typu závodů je krásná nutná dokonalá příprava, týmová spolupráce, strategie, schopnost přizpůsobit se dané situaci a vyřešit téměř jakýkoliv problém a pokračovat. Když není možné vyhrát závod, tak hned dalším vítězstvím je ho dokončit. Nejde o jednotlivce, jde o harmonické fungování celého týmu. To je na tom to krásné. Pokud bych chtěl něco absolvovat, tak testování a zajet si nějakou pěknou 24 hodinovku s prototypem, nebo GTčkem. Pak už budu usínat s úplným klidem ????